Loď plná umění / Ein Schiff voll mit Kunst

01. 09. 2015, 20:00 - Praha/ Nábř. Edvarda Beneše/ Čechův most

Film
Miroslav Tichý, svérázný kyjovský fotograf, si do svého soukromí málokoho pouštěl. Svět jeho nonkonformní fotografie objevil, až když Tichému bylo osmdesát, do té doby zůstávaly okolí téměř skryté. Do nepřístupného světa Miroslava Tichého nahlédla před šesti lety režisérka Nataša von Kopp, která bude přítomna i našemu promítání.
Vstupenky / Tickets: vstupné 50,- Kč /na místě

Worldstar - dokument o Miroslavu Tichém

 

Snímek Worldstar natočila von Kopp jako svou diplomovou práci na filmové akademii v Badensku-Württembersku v roce 2007. Čtyři roky před Tichého smrtí. Dokument vypráví o jeho životě od dětství až po stav naprosté ignorace vlastní slávy, z které těží spíše lidé v jeho okolí. Dokumentaristka chtěla také zachytit naprostý rozklad Tichého osobnosti a jeho rezignaci vůči okolnímu světu.

Jako fotografa veřejnost Tichého objevila až v 90. letech - do té doby měl v Kyjově, kde žil, nálepku šmíráka, podivína a blázna. Ti, kteří ho poznali i pod slupkou, o něm ale mluví jako o velmi vzdělaném a šikovném člověku. Proslavený je i originálními fotoaparáty, které sestrojoval z ledasčeho. „Bylo to úžasné. Třeba čočky sám vyráběl z plexiskla - a fungovaly,“ zmínila jeden z Tichého „handmade“ fotoaparátů režisérka.jTichého „handmade“ fotoaparátů režisérka.

Snímky pořizoval Tichý často tajně, třeba dírou v plotě. Svých výtvorů si ale nijak nevážil, nechával je napospas plísni a myším, což jeho tvorbě ovšem jen dodalo na originalitě. „Jeho krédo bylo, že umění není to, co je perfektní, ale že právě to neperfektní má kouzlo a poezii,“ tvrdí Nataša von Kopp. „Říkal, že ho jeho fotky nezajímají, ale přesto myslím, že ho těšilo, že jsou ceněné a on známý, i když to nikdy nedával najevo,“ domnívá se. „Sám o sobě tvrdil, že je umělec a je nesmrtelný. Mnohem více si ale vážil svých olejomaleb.“

Fotografie Miroslava Tichého byly vystaveny v mnoha zahraničních galeriích, mimo jiné v Haagu, New Yorku, San Francisku nebo v pařížském Centre Pompidou.

O Tichém vzniklo také divadelní představení Tichý Tarzan v brněnské Huse na provázku. „Kyjovského voyeura“ v něm hraje žena - herečka Ivana Hloužková, za svůj výkon obdržela Cenu Alfréda Radoka a byla nominována i na Cenu Thálie.

 


vstupné: 50,- Kč/ na místě